גולגולת עקומה

גולגולת עקומה

דר' מאיר כהן בעל הכשרה מלאה ונסיון רב בתיקון של הגולגולת. התיקון נעשה בשיטות המתקדמות ביותר כולל משחת עצם, חומרי מילוי וקסדה לעיצוב צורת הגולגולת.

הכתבה הבאה מתארת את הטיפול בגולגולת בילדים באמצעות קסדה:

האם יש עליה בשכיחות בעיות בצורת הגולגולת בתינוקות ?

בשנת 1992 המליץ האיגוד האמרקני לרפואת ילדים להשכיב ילדים על הגב בעת השינה כדי למנוע את תסמונת הפטירה בעריסה. בשנה לאחר מכן הבחינו נוירוכירורגים וכירורגים פלסטיים בארה"ב במחלה חדשה. היה מדובר בתינוקות רבים בעלי עוות של הגולגולת והפנים הכולל: מצח בולט, עורף שטוח ואפרכסת קדמית בצד אחד של הגולגולת. העיוות שהיה בולט לעין, עורר חששות וחרדות גדולים אצל הורים רבים. מהר מאוד התברר כי מדובר במחלה חדשה הקשורה להמלצה לשכיבה על הגב. תנוחת שינה זו היא טובה לתינוק מבחינת נשימתית אך יוצרת ב 20% מהילדים, לחץ לא סימטרי על הגולגולת הגורם בסופו של דבר לעיוות במבנה הגולגולת והפנים.מתוך קבוצה זו, אצל שלושת רבעי מהילדים מדובר בעיוות זמני החולף כאשר התינוק מתחיל להתהפך, להרים את הראש ולזחול. ברבע מתוך הילדים (שהם כ 5% מאוכלוסיית התינוקות עד גיל שנה) מדובר בבעיה קבועה הדורשת טיפול נוסף לתיקון העיוות. הבעיה מכונה positional or deformational plagiocephaly(פלגיוצפליה = גולגולת עקומה ביוונית) או בקיצור DP.

כירורגיה פלסטית של ילדים

  Figure 1- העיוות האופייני עקב שכיבה על הגב: המצח בולט, העורף שטוח והאפרכסת קדמית בצד אחד.

 כיצד להפנות לבדיקה של הגולגולת?

החל מאמצע שנת 2001 מטפל דר' כהן ב DP במסגרת מרפאתו. במרפאה משתתפים דר' כהן (מומחה לכירורגיה פלסטית של הפנים והגולגולת), נוירוכירוג ילדים (דר' מיכוביץ), מומחית לפזיותרפיה ומומחה לאבזרי אורטופדיה. ניתן לקבוע תור לבדיקה בטל 0526007474

מהם שלבי ההערכה והטיפול בילדים עם אבחנה של DP ?

בשלב ראשון הצוות שולל קיום סגירת תפרים מוקדמת (craniosynostosis) כגורם לבעיה. לאחר אישור האבחנה, נעשית מדידה מדויקת של העיוות וההורים מקבלים הנחיות לגבי שינוי תנוחה של התינוק. במידה ויש קיצור של שרירי הצוואר (טורטיקוליס) אנחנו ממליצים על טיפול פזיותרפי, למשך 3 שבועות, במטרה להאריך את שרירי הצוואר ולמנוע העדפה של צד אחד בעת השכיבה.

התינוק/ת עובר/ת מדידה חוזרת לאחר שלושה שבועות. במידה ואין שיפור אז אנחנו ממליצים על טיפול בקסדת מגע. קסדות אילו נמצאות בשימוש בארה"ב וקנדה מזה חמש שנים. הקסדה בה אנחנו משתמשים פותחה באוניברסיטת טורונטו. זו קסדה אקטיבית היוצרת מגע מלא עם הגולגלות והצוואר ונוצרת לפי תבנית גבס אישית של הילד. הרעיון הוא ליצור לחץ חיצוני על הגולגולת באזורים בהם היא בולטת ולמנוע לחץ באזורים בהם היא שטוחה. הקסדה מתאימה לתינוקות בגיל ארבעה חדשים עד שנה. יש לחבוש אותה 23 שעות ביממה למשך תקופה של 6 עד 12 שבועות. הקסדה מאפשרת להשיג תיקון של 60% לפחות מהעיוות. במקרים רבים נתן להשיג תיקון מלא של הבעיה בפרק זמן של כ 8 שבועות. לאחר גיל שנה התיקון יכול להיעשות,במידת הצורך, רק באמצעות ניתוח כי הגולגולת עוברת התגרמות.

גולגולת עקומה

 

Figures 2-3– הקסדה נוצרת לפי תבנית גבס של ראש הילד ויש לחבוש אותה במשך 23 שעות ביממה.

כירורגיה של ילדים

Figure 4– הקסדה מפעילה לחץ באזורים הבולטים ומאפשרת התרחבות באזורים השטוחים.

גולגולת עם השטחה אחורית ובלט קדמי

Figure 5– גולגולת עם השטחה אחורית ובלט קדמי בצד שמאל לפני ואחרי טיפול בקסדת מגע במשך 9 שבועות.

לפני יצירת קשר חובה לקרוא את טפסי ההסכמה לטיפולים /ניתוחים

Related Projects

בודק...