מילון מונחים

מילון מונחים – ניתוחים פלסטיים וטיפולי אסתטיקה


א
אידיבינון – Idebinone – נוגד חימצון ממקור Q 10. משמש בקרמים רפואיים למניעת הזדקנות העור.

ב
בוטוקס – חומר שמקורו בהפרשה של חיידק הבוטוליניום. בכמות גדולה הוא עלול להיות רעיל. בכמות קטנה ובהזרקה נכונה, בוטוקס הוא משמש להורדת פעילות שרירים בפנים וגורם להחלקה של קמטים.

בזליומה – גידול שפיר של העור המורכב מתאי הבסיס (BCC). הגידול חודר מקומית ויש להסיר אותו בשלמות.

ביואלקמיד – חומר מילוי קבוע המוזרק לשכבות העמוקות של העור. מונח כשתל המרים את פני העור. החומר נותן תוצאה קבועה למשך שנים אולם יכול להזדהם כאשר זיהום חודש למעטפת המקיפה את השתל. נתן להסיר את מרבית החומר בשאיבה.

ג
גניקומסטיה
 – הופעה עודפת של רקמת שד אצל גבר במראה של שד נשי. נתן לתיקון בניתוח המשלב לרוב כריתת עודפי רקמת השד ושאיבת שומן.

ד
דרמטוסקופיה
 – שיטה לבדיקה של העור באמצעות מכשיר הגדלה המפעיל גם לחץ על העור וחושף את המבנה של החלקים העמוקים בעור. השילוב של הגדלת התמונה והלחץ מאפשר לראות לזהות שינויים טרום ממאירים בשומות.

דרמטופיברומה – התעבות שפירה של העור. מתאימה להסרה בניתוח. יש לוודא שלא מדובר בצורה ממאירה הנקראת דרמטופיברומה פרוטרוברנס.

ה
הבזקי אור – IPL 
– שיטה להרס של זקיק השערה באמצעות הבזקים קצרים של אור באורכי גל רבים ובעוצמה חזקה.

הגדלת חזה – שיטה כירורגית למילוי של נפח השד באמצעות שתל של סיליקון. בשנים האחרונות נוספו שיטות שנויות במחלוקת נוספות כמו הזרקת שומן לתוך רקמת השד. שתל הסיליקון יכול להיות מונח מתחת לשד או מתחת לשריר החזה.

הגדלת שריר התאומים – ניתוח להגדלה של השריר בחלק האחורי של השוק באמצעות שתלי סיליקון. המנגיומה Hemangioma – גידול שפיר של כלי דם המופיע בדרך כלל בשנה הראשונה לחיים ובדרך כלל נעלם בהדרגה ללא צורך בטיפול נוסף.

הסרת שיער בלייזר – סדרה של טיפולים עם אור באורך גל אחד הגורם להרס קבוע של זקיק השערה.

הצמדת אפרכסות – ניתוח לתיקון של אפרכסות בולטות. כולל בדרך כלל הצמדה של האפרכסת ויצירה של קפל האנטיהליקס.

הקטנת חזה – ניתוח להקטנה של מעטפת העור של השד, הקטנת כמות רקמת השד והרמה של הפטמה לעמדה גבוהה יותר.

הרמת גבות – ניתוח להרמה של גבות שצנחו. ניתן להרים את הגבות מעט גם באמצעות זריקות בוטוקס.

הרמת עפעפיים – ניתוח להסרה של עודפי עור ושומן בעפעפיים העליונים.

ח
חומצה גליקולית
 – חומצה המפרקת את החיבור בין התאים בשכבות השטחיות של העור ויוצרת קילוף איטי וחידוש של העור בקרמים רפואיים.

חומצה היאלורונית – חומר המצוי באופן טבעי בתוך העור. נתן להזריק אותו למילוי של קמטים. השם המסחרי הידוע ביותר הוא רסטילן.

חזה לא סמטרי – חזה שבו יש הבדל ניכר בצורה ובגודל של שד ימני בהשוואה לשמאלי.

חזה סנדלרים – pectus excavatum – שקע במרכז החזה הנובע מעיוות בצורת הצלעות ועצם החזה. נתן לתיקון באמצעות הזרקה של שומן עצמי.

חיך שסוע – מום מולד שבו יש פתח בין חלל הפה לחלל האף.

י
יבלת וירליות
 – Viral wart יכולה להופיע בכל מקום בגוף כולל אברי המין. מדבקת. קשורה לוירוס הפפילומה. הטיפול המומלץ הוא הסרה באמצעות לייזר.

כ
כתמי קפה בחלב (קפה נמס) Cafe au lait spots
 – כתמים בצבע נס קפה בשטח נרחב בגוף. יכולים להיות ממצא חסר משמעות או להיות קשורים לתסמונת כמו נוירופיברומטוזיס. נתנים לטשטוש עם לייזר באורך גל 1064 נ"מ.

ל
לייזר
 – קרן אור בעלת אורך גל אחד (laser). קרן האור נקלטת על ידי פגמנט אחד ומחממת אותו. שיטה זו משמשת להרס של שערות שחורות, הסרת קעקועים כהים, קילוף של העור וטיפול בנימים וכלי דם.

לייזר ארביום – קרן לייזר (erbium) הפוגעת בשכבות השטחיות של העור (עשירית מילימטר) ומאפשר קילוף עדין ובטוח של העור.

לייזר יאג – קרן לייזר (YAG) החודרת לעומק העור ומגיבה עם פגמנט המצוי בשערות, קעקועים וכלי דם ומשמשת להסרתם.

לנטיגו סולרי Solar lentigo – כתם שמש המופיע בגיל מבוגר בגלל חשיפה לשמש. מתאים לטיפול בלייזר.

מ
מולוסקום Molluscum contagiosum 
– נגע שכיח בילדים. מדבק. מאופיין במראה של דובדבן קטן ובתוכו שקע. הטיפול המומלץ הוא צריבה עם מחט חשמלית או בלייזר.

מיקרוגנטיה – לסת תחתונה בעלת קצה קטן יחסית, ללא הפרעה ביחסים בין השיניים. הבעיה נתנת לתיקון באמצעות שתל סיליקון או פורקס.

מלנומה – סרטן עור קטלני. בחלק מהמקרים מקורו בשומה בעור. הסרה של הגידול בשלב התחלתי מבטיחה החלמה מלאה.

מלפורמציה וסקולרית Vascular malformation – פקעת מולדת של כלי דם שהיא מום מולד. הנגע יכול בשכבות השטחיות של העור ואז לתת מראה סגול המכונה כתם יין הפורט או עמוק יותר. הנגע יכול להיות בעל זרימה עורקית, ורידית או למפטית.

מתיחת בטן – ניתוח להסרה של עור ושומן מאזור הבטן התחתונה. הניתוח כולל גם הידוק שרירי הבטן ומיקום חדש של הטבור.

מתיחת פנים – ניתוח להסרה של עודפי עור ומתיחת שרירי הפנים. ניתוח מלא כולל גם ניתוח עפעפיים והרמת גבות. ניתוח חלקי המכונה לעיתים "מיני" כולל תמיד מתיחה של הצוואר והרמת הפנים.

נ
נבוס סבסיאוס
 Nevus sebaceus – שומה מולדת הנמצאת לרוב בקרקפת. קשורה לסיכון של 15% להתפתחות של בזליומה (גידול שפיר של העור). הטיפול המומלץ הוא כריתה מלאה.

ניתוח אף – ניתוח לתיקון מראה האף הכולל בדרך כלל עיצוב של קצה האף והסרה של גבנון גרמי.

ס
סבוראיק קרטוזיס
 Seborrheic keratosis – נגע עורי שפיר המופיע בגיל מבוגר וקשור להתעבות של העור. מתאים להסרה בלייזר.

סיליקון – מרכיב המצוי באופן טבעי בחול הים. לחומר שימושים רבים ברפואה. בצורתו הנקייה ובשימוש נכון, הוא איננו גורם לתגובה של הגוף ולכן יכול לשמש למילוי קמטים, הגדלת חזה לנשים, הגדלת שרירים בגברים וטיפולים אחרים.

סרח שפיר של העור – Skin tag– שכיח באזור הצוואר, בתי השחי והמפשעות. מתאים לצריבה עם מחט חשמלית או לייזר.

ע
עיסוי למפטי
 – טיפול המשלב יניקה ולחץ באמצעות מכשיר מבוקר הפותח בצרפת והוא משמש לשיקום הגוף לאחר ניתוחים ושאיבות שומן. כמו כן, משמש המכשיר לעיצוב וחיטוב של הגוף על ידי הסרה של נוזלים ממעטפת העור של הגוף. התוצאות אינן קבועות ודורשות טיפול אחזקה.

עיצוב שרירי החזה בגבר – ניתוח להגדלה של שרירי הפקטורליס באמצעות שתל סיליקון בצורת השריר. מקנה לגוף הגברי מראה חטוב ושרירי.

פ
פילינג
 – קילוף של העור. נתן לביצוע בשיטה מכנית, כימית או באמצעות לייזר.

פצעי בגרות acne – תהליך דלקתי זיהומי המופיע בדרך כלל בזקיקי השיער של הפנים והגב העליון המופיע בגיל ההתבגרות ואף בגיל מאוחר יותר. יש תהליך שטחי ויש תהליך עמוק היוצר מורסות עמוקות וצלקות קשות.

צ
ציסטה אפידרמלית
 Epidermal cyst (מכונה לעיתים בטעות גם צסטה שומנית)- יכולה להופיע בכל מקום בגוף בו יש שיעור. שכיחה יותר בקרקפת ובפנים. מקורה בזקיק שערה כלוא. מכילה תוכן לבן ולעיתים מפרישה ומזדהמת. הטיפול המומלץ הוא כריתה מלאה.

ציסטה דרמואידלית Dermoid cyst – נגע תת עורי המופיע לרוב בגיל הילדות לרוב באזור הגבה וכולל בתוכו רקמות שונות מתוך העור (בלוטות חלב, שערות ועוד). הנגע קרוב לעצם וגודל בהדרגה תוך יצירת שקע. לעיתים נתן לראות שערה בולטת החוצה. יתכנו ארועים של גדילה פתאומית בשל זיהום. נגע כזה באזור האף יכול להיות מחובר למעטפות המוח ולכן יש לבצע CT במיקום זה. הטיפול הוא כריתה מלאה.

ק
קופ רוז
 – אודם בפנים שמקורו בנימי דם מורחבים. יכול להיות חלק מתופעה של הרחבת כלי דם בפנים הנקראת רוזצאה Rosacea.

קסנטלסמה Xanthelasma – ריכוז של שומן סביב העפעפיים. יכול להיות ממצא אקראי או קשור לרמות גבוהות של שומנים בדם. הטיפול המומלץ כריתה או קילוף בלייזר. נתן לשלב כחלק מניתוח עפעפיים.

קעקוע Tattoo – החדרה של צבע לשכבות העמוקות של העור. נשאר למשך עשרות שנים. ניתן להסיר קעקועים באמצעות יאג לייזר.

קרטוזיס Seborrheic keratosis – נגע עורי שפיר המופיע באנשים בהירים באזורים חשופים לשמש. באבחנה מבדלת יש לשלול גידול מסוג SCC. מתאים לקילוף בלייזר.

קרצינומה של העור – גידול שפיר של העור המורכב מתאי קשקש (SCC). הגידול חודר מקומית ועלול לשלוח גרורות לקשריות הלמפה. יש להסיר אותו בשלמות.

ר
רטינול – Retinol
 – נגזרת של ויטמין A. משמשת לחידוש ותיקון של פגמים בעור בקרמים רפואיים.

ש
שאיבת שומן
 – הסרה של עודפי שומן באמצעות צינורית דקה המחוברת למכשיר בעל יכולת שאיבה חזקה. משמש לטיפול נקודתי בעודפי שומן. טיפול זה איננו פתרון למי שסובל ממשקל עודף.

שד טובולרי – שד, קטן בדרך כלל, עם צורה הדומה לקונוס. הטיפול הוא הגדלה של החזה עם שתל סיליקון ושחרור הרקמה הגורמת לשד להיות צד.

שומה – נגע שפיר של העור שמקורו בתאי נבוס. יש שומות כהות ובהירות, שטוחות ובולטות, מולדות ונרכשות.

שומה דספלסטית – שומה בעלת צורה לא עגולה, גבול לא סדיר, מספר גוונים וקוטר מעל 5 ממ'. שומה זו עלולה להפוך לסרטן עור מסוג מלנומה.

שומה מולדת Congenital nevus – יכולה לכסות שטחים נרחבים בגוף. קשורה בסיכון נמוך למלנומה של העור. יש להסיר ולשחזר את מקום השומה.

שומה נרכשת – יכולה להיות שטוחה או מורמת (אנטרדרמלית) – במידה והגבול לא סדיר, יש יותר משני גוונים, הקוטר מעל חצי סנטימטר, יש דמם או שינוי חדש (המעיד על פעילות פנימית) יש להסיר בניתוח ולשלוח לבדיקה היסטולוגית. שומות מורמות (אנטרדרמליות) ללא פגמנט נתן להסיר בלייזר. שומות מיוחדות נוספות הן שומה עם הילה (התבהרות) ושומה על שם שפיץ הנראת כמו צלקת ומופיעה בילדים.

שומה של אוטה (בפנים) או איטו (בגוף) – כתם כחול-חום-שחור היכול להופיע בפנים או בגוף. מגיב טוב לטיפול ביאג לייזר באורך גל 1064 נ"מ.

שפה שסועה – מום מולד המופיעה ב 1 מתוך 700 לידות. הפגם נובע מחוסר איחוי של הגושים הבונים בעובר את השפה העליונה. השסע יכול לערב גם את הלסת העליונה ולעיתים מופי גם עם שסע של החיך.

ת
תסמונת פולנד
 – פגם מולד שביטויו בדרך כלל הפרעה בצד אחד בהתפתחות של השד ושריר החזה.

לכתבות על המרפאה של ד"ר מאיר כהן

לקריאה של מכתבי מטופלים

למחירון הטיפולים

לפני יצירת קשר חובה לקרוא את טפסי ההסכמה לטיפולים /ניתוחים

בודק...