הכנס השלישי לניתוחי אף בגישה פתוחה - ברגמו, איטליה 1 עד 3 במרץ 2012‎

ברגמו היא עיר איטלקית נאה הממוקמת לרגלי האלפים כ 100 קמ' צפונית למילנו. העיר כוללת את העיר העילית הבנויה על הר בגובה של כ 500 מ' מעל פני הים. זה החלק של העיר שנבנה בימי הביניים והוא מוקף בחפיר ובחומה ובשערו מוטבע האריה של ונציה אליו הייתה כפופה העיר בתקופה הפאודלית.

למרגלות ההר התפתחה מסוף המאה ה19 העיר התחתית שנבנתה על ידי התושבים שחפשו בית מחוץ לחומות. העיר התחתית היא עיר מודרנית מבוססת תעשיה ומהווה חלק מהמרקם התעשייתי הצפוף של צפון איטליה העשירה והמעודנת. במרכז העיר ניצב התיאטרון של שם מלחין האופרות הידוע, תושב העיר, דוניצטי.

התושבים בצפון איטליה הם מסבירי פנים וניכר עליהם על פי בתי העיר, הלבוש והעיסוק בספורט שחייהם טובים, שהם מבוססים היטב כלכלית ונראה שהם מצאו את האיזון הנכון בין עבודה לפנאי. העיר העילית והתחתית משובצות במסעדות קטנות המגישות פולנטה שהיא מאכל אזורי פופולרי המבוסס על קמח תירס.

בתחילת חודש ינואר, אירחה העיר ברגמו 200 מנתחי אף מכל העולם לכנס ייחודי שהתרכז בטכניקה ובחידושים הקשורים לניתוח אף בשיטה פתוחה. שיטה זו, יש להקדים ולומר היא הגישה החדשה יותר בעיצוב של האף. מדובר אומנם בניתוח יותר ארוך הדורש חשיפה מורכבת יותר של האנטומיה של האף אולם לדעת מנתחי האף המובילים בעולם היא מאפשרת להשיג תוצאה מדוייקת יותר ללא הפתעות. הגישה הפתוחה היא השיטה המקובלת בעולם לניתוחים מתקנים (ניתוחי אף משניים) המשמשים לעיצוב של האף לאחר ניתוח אף ראשוני כושל.

דר' כהן למד את השיטה הפתוחה לפני 20 שנים כאשר עדיין הייתה נדירה בשימוש ומאז ועד היום הוא מבצע את כל ניתוחי האף שלו בשיטה זו. "מקובל כי בכירורגיה פלסטית ואסתטית יש צורך בתיקונים בשיעור של 10% באופן כללי." אומר דר' כהן. "זה גם שיעור התיקונים הכללי אצלי במרפאה. אולם, בניתוחי אף שיעור התיקונים שלי עומד על פחות מחמישה אחוזים וזה מעיד כי השיטה שבה אני משתמש מאפשרת להשיג תוצאות צפויות מראש בניתוח שהוא אחד המורכבים ביותר בכירורגיה פלסטית."

יש לציין כי דר' מאיר כהן הוא אחד המנתחים היחידים בישראל המבצע את כל ניתוחי האף שלו בשיטה הפתוחה ללא יוצא מהכלל. "השיטה הפתוחה דורשת אומנם חשיפה מורכבת יותר של האנטומיה. אולם התוצאות מדברות בעד עצמן." אומר דר' כהן.

הכנס כלל עשרות רבות של סרטי הדגמה והעברה בשידור ישיר של ארבעה ניתוחים מלאים מחדר הניתוח אל אולם הכנס באופן אטראקטיבי המאפשר לשוחח עם המנתח בזמן אמת. "ההרצאות והניתוחים בהם צפיתי מחזקים ומאשרים עבורי תפיסות ושיטות ניתוחיות שאמצתי ויישמתי בעשרים השנים האחרונות בכל הנוגע אל האף." אומר דר' כהן. התפיסות והשיטות שהוצגו כללו בין היתר:


1.הסתיימה תקופת האף הקטן בעל המראה המנותח שאיננו מותאם למבנה הפנים של המטופלים. בחלק גדול של הניתוחים לא מסירים רקמות אלא מארגנים אותן מחדש במיקום הנכון תוך שמירה על התמיכה והתפקוד של האף.


2.ניתוח האף, כמו כל טיפול אסתטי אחר, בפנים ובגוף צריך לעדן את האנטומיה הקיימת בהתאם לגיל ולמוצא האתני של המטופלים ולא לברוא אנטומיה חדשה. לדוגמא, יצרת אף מערבי עדין וסולד בפנים אפרקאיות מובילה לתוצאות הרות אסון בדומה לאף של מיכאל ג'קסון עליו השלום. באופן דומה, אין זה נכון ליצור אף סולד ו"צעיר" באדם בן חמישים הרוצה לעדן את תווי פניו.


3.יש להעריך את המטופלים באופן כולל ולהתאים את הציפיות שלהם למה שניתן ונכון לעשות. המנתח צריך להפעיל שיקול דעת אסתטי גם במקרים בהם למטופל/ת אין אנטליגנציה אסתטית. יצרת אפים בצורת כפתור, שפתיים של קרפיון ושדיים בגודל של מלון היא בלתי מקצועית ומוציאה שם רע לכל מי שעוסק באסתטיקה. מנתח פלסטי מומחה צריך להמנע מניתוחים או טיפולים כאלה גם אם המטופל/ת דורשים זאת.


4.לסחוס יש דרישות מטבוליות דלות ביותר וזה יתרון גדול המאפשר להסיר את מחיצת האף בשלמות מחוץ לגוף, לתקן אותה ואז להחזיר לתוך מבנה האף (extracorporal septoplasty). זו גישה חדשה הקיימת בעולם רק בשנים האחרונות. זה מאפשר גם לחתוך את הסחוס לקוביות קטנות ולהניח אותן כשתל העטוף בחיתולית מהרקות לעיבוי של גשר האף (Diced Cartilage in Facia = DCF).


5.רצוי לבצע בדיקת טומוגרפיה ממוחשבת לכל מי שסובל מקושי בנשימה בנוסף על בעיה אסתטית וזאת כדי להעריך את מצב מעברי האוויר, הקונכיות והמחיצה.


6.יש לעשות שימוש נרחב יותר בשתלי סחוס או מתלי סחוס מסוג מרחיב (spreader grafts or flaps) העוזרים לשמור על גשר אף טבעי וישר לאחר ניתוח האף ומאפשרים לתקן את האף המנותח לאחר ניתוח אף כושל.


7.למטופלים בעלי אף ים תיכוני המאופיין בעור עבה יש צורך לבנות תמיכה של קצה האף באמצעות שתלי סחוס.


8.קיים שתל קטן של טיטניום אותו נתן לחדיר לתוך האף לפתיחה של מסתם האף במצבים של אי ספיקת מסתם האף הפנימי.


9. הזרקה של חומרי מילוי כולל שומן עצמי מאפשרת לבצע תיקונים קטנים באף במקומות בהם אין צלקת המצמידה את העור לרקמות שמתחת ומונעת החדרה של חומר המילוי.

הדפסשלח לחבר
בניית אתרים

ניתוחי חזה | ניתוח אףמתיחת פנים | בוטוקס | גניקומסטיהכירוגיה פלסטית | שאיבת שומן מהמותניים | הסרת שיער בלייזר | מתיחת בטן | מילוי קמטים 
העלמת קמטים | הזרקת שומן | עיבוי שפתיים | ניתוח עפעפיים | הצמדת אוזניים | מיני מתיחת פנים | הסרת שיער לילדים  |  מרכז רפואי