ידיעות אחרונות - שרירים

עכשיו גם גברים משתילים: סיליקון במקום שרירים (פורסם במוסף הבריאות של ידיעות אחרונות, ספטמבר 2004)

 

אחרי שהסירו שערות בלייזר, עשו טיפול פנים אצל קוסמטיקאית וסידרו גבות – הגברים פולשים לעוד נחלה נשית שנחשבה לבלעדית: השתלת סיליקון בחזה (ובישבן ובשוקיים ובבטן)
גאיה קורן

 

בשנים האחרונות נדמה שהגברים שלנו נעשו נשיים יותר, רכים, רגישים. הם הולכים לטיפולי פנים, עושים מניקור ומזריקים בוטוקס להעלמת קמטוטים. בתמורה למאמציהם הם זכו לכינוי 'מטרוסקסואלים'. אבל השדיים, כך לפחות חשבנו, עדיין נתונות לטיפוחה הבלעדי של האישה – הגדלה, הקטנה, עיצוב: עניין של נשים. אבל לאחרונה פלשו הגברים גם לאזור רגיש זה והתחילו אף הם להשתיל סיליקון בשדיים, וגם בעכוז ובשוקיים.

 

לא מדובר על סיליקון נוזלי, כמו זה הנשי, כי אם על סיליקון מוצק וקשיח שאמור להקנות לגברים ישבן מוצק ובולט, חזה שרירי ותפוח, בטן מרובעת ושוקיים מעובות. כרגיל, שגעון הגדלות הגיע אלינו מארה"ב, שם התחיל בקהילת הגייז ובקרב בודי בילדרס שלא היו מרוצים מהשוקיים הרזות שנשאו את הירכיים האדירות ושיוו להם מראה ברווזי.

 

"באימון גופני ובתזונה נכונה אפשר להגיע לגוף כמעט מושלם, הבעיה היא הכמעט", מסביר ד"ר מאיר כהן, מומחה לכירורגיה פלסטית שמבצע ניתוחים מסוג זה בארץ. "אנשים נעשו מודעים, הם מבינים את הפיזיולוגיה של הגוף, הם מספרים לי שהם אוכלים אבקת חלבון כדי להגדיל נפח שריר, הולכים למכון, אבל לא מצליחים להתפתח מעבר לגבול מסוים".

 

ד"ר כהן עוזר להם להתפתח. באמצעות זריקת ביו-אלקמיד או שתלי סיליקון הוא מעבה את שרירי התאומים, שרירי העכוז, שרירי הדו ראשי (בזרועות), שריר החזה ואפילו מסייע להבלטת קוביות בבטן.

 

"ביו-אלקמיד בכמויות גדולות מאפשר להגדיל את נפח השריר וליצור סימטריה", הוא אומר, "אפשר להגדיל את נפח השריר באמצעות תזונה עם חלבון או תוסף המזון קריאטין, שיוצר בצקת 'חיובית', אבל כדי לעצב צורה

ולהשיג סימטריה צריך להתערב ולהזריק חומר. הגיע אלי מאמן שרצה שקוביות הבטן יהיו סימטריות, והשגנו את זה באמצעות הזרקה שיצרה מראה אתלטי".

 

גם גברים שמעוניינים להבליט את ישבנם בצורה קלה זוכים לזריקה. "גברים שהגנטיקה נתנה להם ישבן שטוח מעוניינים בישבן מוצק ובולט", מסביר הד"ר. "שריר העכוז הוא שריר מאוד גדול, וקשה להשיג תוצאות טובות רק על ידי אימונים. להרמה קלה של העכוז אני מזריק את החומר, שנשאר לפרק זמן לא מוגבל".

 

- זה לא נראה לך, תסלח לי, גחמה לא רציונלית של אנשים אובססיביים? הרי אנחנו לא מדברים על ישבן רופס, אלא על ישבן מוצק, שרירי ומפותח.

 

"קודם כל, זה ניתוח פחות שכיח. עשיתי רק שני ניתוחים כאלה בארץ. בכל מקרה, כשמישהו מדבר איתי על ניתוח בעכוז אני רוצה לדעת מהם אחוזי השומן בגופו, ממה מורכבת התזונה שלו, כמה הוא מתאמן. אני שולח אותו לקבל ייעוץ בוינגייט ואולי אף להתייעץ עם פסיכולוגית. אני נפגש עם הפציינט שלוש פעמים כדי לבדוק שהוא מאוזן לגמרי. רק אז הוא מתאים לביצוע פעולה כירורגית".

 

- האנשים האלה נראים לך מאוזנים?

 

"זה סוג של נרקיסיזם ופרפקציוניזם. נורמליות נפשית נקבעת כשאדם עושה דברים שלא מפריעים לו בתפקוד היומיומי. אם כל היום הוא מתעסק רק בשתלי סיליקון בחזה ושוכח את המשפחה והעבודה, אז משהו לא בסדר. אם שלושתם חשובים לו, כנראה שהוא מאוזן".

 

נתן, עורך דין בן 40, היה אחד הבודדים שהרגישו שישבן מהודק זה מה שחסר להם בחיים. לפני שמונה חודשים מילא את עכוזו, שהיה לדבריו שטוח ונפול. "זה הפריע לי", אומר נתן, "זה שריר שאי אפשר לחטב כמו שצריך. בין הישבן לירך היה לי קמט שהציק לי".

 

- אבל אתה לא רואה אותו!

 

"אחרים רואים. אני מתאמן שלוש פעמים בשבוע, לפעמים ארבע, ושאר השרירים שלי היו מספיק מפותחים. עכשיו גם הישבן שלי מושלם".

 

הניתוח נעשה בהרדמה מלאה ונמשך כשעה וחצי. לאחר שני ימי אשפוז משתחררים ונחים במשך חודש. "זה חתך קטן, אין מגבלות", אומר נתן, "אני מאוד מרוצה מהתוצאה. אני מקבל תגובות מצוינות, אנשים חושבים שזה כתוצאה מאימון".

 

ניתוח שכיח יותר הוא השתלת סיליקון בשוקיים ובחזה. "שתל בתאומים אצל גברים הוא ניתוח פופולרי יחסית באמריקה", טוען ד"ר כהן. "עד היום הפונים אלי היו בודי בילדרס ברמה ארצית, כאלה שמשקיעים המון זמן באימונים, אבל מתקשים להגדיל את נפח השריר.

השריר הארבע ראשי של הירכיים גדל בצורה משמעותית, אבל השוק לא ממש מתרחבת והרגל נורא דקה".

 

השתלת סיליקון ברגל מחייבת שימוש בשני שתלים לכל שוק. "האנטומיה של הרגל מאוד מעניינת, זו תורה שלמה", אומר ד"ר כהן. "מבנה השוק מחייב שני שתלים נוקשים שמתחברים ביניהם. השתלים מוחדרים דרך הקפל שמאחורי הברך, בין העור לשריר. לפני הניתוח אני מניח את השתלים על הרגל, עוטף בתחבושת אלסטית ונותן למנותח ללכת הביתה, כדי שיתרגל. היקף השוק גדל ב-5 ס"מ, ובדרך כלל הם רוצים עוד. אני מסביר להם שזה מספיק, מחשש לזיהומים".

 

לאחר הניתוח, שמחירו כ-30 אלף שקל, מקבעים את השתל לעור באמצעות תפרים, למשך שבוע. לדברי ד"ר כהן, בארבע השנים האחרונות הוא ביצע שבעה ניתוחי שוקיים.

 

ניתוח אפקטיבי נוסף, שונה מאוד מהקודים שהטבע והגנטיקה העניקו לזכרים, הוא ניתוח חזה. "החזה, באופן כללי, הוא מעוגל בבסיסו", אומר ד"ר כהן, "אך החזה האידיאלי הוא מרובע, כמו שריון רומי. ישנם גברים שעובדים קשה מאוד כדי להשיג חזה מרובע, אבל לא מצליחים בגלל הגנים. במקרה כזה אני משתיל חזה סיליקון דרך קפלי בית השחי. במקרים אחרים מספיק לעשות רק את הקו התחתון של השריר כדי לקבל חזה מעוצב ומחוטב, ואז אני מכניס את השתל דרך העטרה. זה יותר אלגנטי".

 

אם שאלתם את עצמכם לרגע מי בכלל שם לב לקו התחתון של חזהו השרירי והמנופח ממילא, הרי לכם התשובה: י' ממרכז הארץ עיצב את קו החזה התחתון כדי להרגיש מושלם. "אני שמתי לב", מדגיש י', "זה בכלל לא משנה אם אחרים ראו, ולא הלכתי להתייעץ עם אף אחד. עכשיו זה נראה הרבה יותר טוב בעיניי".

 

י' הוא חיית מכוני כושר, אלא שכל האימונים לא גרמו לו לאהוב את עצמו. "הגנטיקה לא היתה לטובתי", הוא אומר. "חייתי בארה"ב, ויש לי מודעות לנושא. זה מאוד נפוץ שם, במיוחד במיאמי. מבחינתי אין הבדל אם אישה משתילה סיליקון או גבר, שנינו עושים את זה כדי לשפר ולשפץ".

 

- אם זה נפוץ, למה אתה מתבייש להיחשף?

 

"יש איזו סטיגמה על ניתוחים פלסטיים, וייקח זמן עד שזה יחלוף. לאט לאט זה ייכנס לשוק, ובעוד עשר שנים, כשהסטיגמה תדעך והניתוח יעלה פחות, יסתכלו על זה אחרת".

 

- פרופ' ירון הר-שי, יו"ר האיגוד לכירורגיה פלסטית, בעוד עשר שנים נסתכל על זה אחרת?

 

"אני לא יודע, אני לא מכיר אנשים שעושים ניתוחים כאלה. אני מתקשה להתייחס לסוגיה, זה כל כך נדיר".

 

השרירן אלי האנה טוען שהתופעה לא נפוצה גם בקרב קהילת הבודי בילדרס בארץ. הוא עצמו לא מכיר כאלה שהשתילו סיליקון נוקשה בגופם. "זה לא חוקי", הוא אומר, "אתה לא יכול להשתתף בתחרויות של פיתוח גוף אם עשית ניתוח שינפח אותך. אם השופטים חושבים שעשית כזה ניתוח, הם יכולים לבקש ממך צילום רנטגן".

 

- מה זה משנה אם ממילא מדובר בניתוח אסתטי?

 

"תארי לך שאדם יעבוד קשה כל החיים שלו, יקרע את עצמו, ופתאום יבוא מישהו שכל הגוף שלו לא טבעי? חוץ מזה, בתחרויות הסיבים של השריר צריכים לבלוט, וזה לא קורה כשהגוף מנותח. חיטובי השרירים נעלמים.

צריך לזכור שהעור זה דבר אלסטי, אבל אי אפשר למתוח אותו יותר מדי. כמה כבר אפשר לדחוף בשרירי הכתפיים או השוקיים? מה שקיבלת באופן גנטי זה מה שיש".

 

לדברי האנה, היה זה מושל קליפורניה והשחקן ארנולד שוורצנגר שהתחיל את הטרנד. "שוורצנגר ניתח את שרירי התאומים בדרום אפריקה", אומר האנה, "הוא הגדיל אותם פי 3 וסיפק איזה תירוץ כאילו שהוא נפל, היתה לו תאונה והוא ניתח את הרגל.  

(27.09.04, 16:45)

בניית אתרים

ניתוחי חזה | ניתוח אףמתיחת פנים | בוטוקס | גניקומסטיהכירוגיה פלסטית | שאיבת שומן מהמותניים | הסרת שיער בלייזר | מתיחת בטן | מילוי קמטים 
העלמת קמטים | הזרקת שומן | עיבוי שפתיים | ניתוח עפעפיים | הצמדת אוזניים | מיני מתיחת פנים | הסרת שיער לילדים  |  מרכז רפואי